JUDO SOKOL žĎÁR NAD SÁZAVOU

O judu

Judo může být chápané jako zajímavý sport, umění, rekreační či společenská aktivita, kondiční program, způsob sebeobrany anebo výkonnostní sport, co poskytuje jeho příznivcům široké možnosti seberealizace v každém věku. Nezanedbatelnou výhodou hovořící v prospěch juda je i nízká finanční náročnost tohoto sportu, možnost tréninků po celý rok.

I přesto, že je původ juda v dalekém Japonsku a není tolik divácky atraktivní, získal tento sport díky přitažlivosti svých tréninkových metod velké rozšíření a má několik desítek miliónů registrovaných členů po celém světě. O jeho popularitě a významu svědčí i to, že jako jediný z východních bojových umění je i na programu olympijských her.

Judo jako sport vzniklo v Japonsku vyčleněním určitých technik z více bojových umění, převážně Jiu Jitsu. Osobností, která sehrála při vzniku Judo největší úlohu, byl profesor Jigoro Kano. Podařilo se mu povýšit fyzický aspekt tréninku na úroveň intelektuální a morální výchovy, čím v podstatě vytvořil vlastní školu bojového umění. Nazval ji Kodokan a začal v ní vyučovat vlastní systém Jiu Jitsu, který nazval Judo (= jemná cesta).

Některé prameny považují za vznik judo rok 1882, jde však jen o orientační datum, protože stále docházelo k procesu objevování, osvojování, vznikání, rozvoje, zanikání a opětovného vznikání jednotlivých technik. K ustálení jednotlivých součástí judo do podoby , v jaké ji poznáme dnes dochází až v třicátých letech 20. století.

(zdroj: www.judo.sk)

Co nabízíme:

   • pohyb … každý týden jsou 3 tréninky; tzn. téměř 5 hodin pohybu týdně navíc…
   • pro menší děti základy juda (pády, základní techniky, úpolové hry,…) pro starší zájemce judo jakožto umění; popřípadě i základy sebeobrany
   • zlepšení psychiky… judo není pouze o technice a síle, ale i o psychice a myšlení (judo není „sport“, ale bojové umění…)
   • nové kamarády a lepší začlenění se do kolektivu
   • každoroční letní soustředění v Orlických horách, možnost účastnit se soutěží, aktivity mimo tatami…

UNESCO:  Pro děti od 4 do 12 let je Judo tím nejlepším možným sportem!