JUDO SOKOL žĎÁR NAD SÁZAVOU

O judu

 

Judo může být chápané jako zajímavý sport, rekreační či společenská aktivita, kondiční program, způsob sebeobrany anebo výkonnostní sport, co poskytuje jeho příznivcům široké možnosti seberealizace v každém věku. Nezanedbatelnou výhodou hovořící v prospěch juda je i nízká finanční náročnost tohoto sportu či možnost tréninků po celý rok.

I přesto, že je původ juda v dalekém Japonsku a není tolik divácky atraktivní, získal tento sport díky přitažlivosti svých tréninkových metod velké rozšíření a má několik desítek miliónů registrovaných členů po celém světě. O jeho popularitě a významu svědčí i to, že jako jediný z východních bojových umění je i na programu olympijských her.

 

O judu

 

O judu

Judo jako sport vzniklo v Japonsku vyčleněním určitých technik z více bojových umění, převážně Jiu Jitsu. Osobností, která sehrála při vzniku Judo největší úlohu, byl profesor Jigoro Kano. Podařilo se mu povýšit fyzický aspekt tréninku na úroveň intelektuální a morální výchovy, čím v podstatě vytvořil vlastní školu bojového umění. Nazval ji Kodokan a začal v ní vyučovat vlastní systém Jiu Jitsu, který nazval Judo (= jemná cesta).

Některé prameny považují za vznik judo rok 1882, jde však jen o orientační datum, protože stále docházelo k procesu objevování, osvojování, vznikání, rozvoje, zanikání a opětovného vznikání jednotlivých technik. K ustálení jednotlivých součástí judo do podoby, v jaké ji poznáme dnes dochází až v třicátých letech 20. století.

 

 

O judu

 

Co nabízíme:

  • pravidelný pohyb -  každý týden jsou 3 tréninky
  • super kolektiv dětí i trenérů
  • každoroční letní soustředění v Orlických horách, možnost účastnit se soutěží, aktivity mimo tatami
  • judo jako sport i styl života

 

UNESCO:  Pro děti od 4 do 12 let je Judo tím nejlepším možným sportem!